Oferta

001 wykladyWYKŁADY OGÓLNE
z dziedziny zdrowia ,medycyny niekonwencjonalnej, socjologii, psychologii, rehabilitacji ,turystyki ,religioznastwa ,historii prowadzą :
Dr. Danuta Wardęga-Warwa
dr Agnieszka Majewska – Kafarowska
mgr Przemysław Dudzik – dyrektor Muzeum w Jaworznie
mgr Ewa Zuber – Historia
dr Maria Leś-Runicka – historyk  Miasta
dr Ryszard Maciejewski – koordynator wykładów medycznych
mgr Agnieszka Chećko – nauka o historii ziemi
ks. dr.Mariusz Dydak – religioznastwo.

    JĘZYKI OBCE – j.angielski

Zajęcia prowadzi nauczyciel j.angielskiego Aleksander Żak

Znajomość języków obcych otwiera drzwi do całego świata
Nauka języków obcych może być traktowana jak hobby.Możliwość lepszego poznania kultury innych krajów,perspektywa udanych i ciekawych podróży oraz nawiązania nowych międzynarodowych znajomości to zalety znajomości języka obcego.Jeżeli znamy języki obce, pobyt za granicą nie jest wcale nam straszny.Rozumiemy,co do nas mówi przewodnik w muzeum czy możemy spytać się o drogę miejscowych ludzi. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu ludzi ma dostęp do Internetu dzięki obcym językom możemy zawierać znajomości z rówieśnikami nawet z innego kontynentu. Oglądanie filmów w oryginalnej wersji staje się o wiele ciekawsze niż słuchanie głosu lektora. Kształcąc się w tej dziedzinie możemy zrozumieć piosenki zagranicznych wykonawców.
W wszelkich grach, programach edukacyjnych, a nawet w Internecie znajomość języków obcych jest bardzo przydatna, więc zapraszamy do nauki.

TANIEC

Zajęcia  prowadzi Judyta Fidzińska – dyplomowany instruktor tańca

Zadaniem tańca jest kształtowanie duchowego piękna, poprzez piękno ruchów ciała. Wpływ tańca na zdrowie jest niezaprzeczalny.Podczas tańca dotleniamy    organizm, wzmacniamy serce, zapobiegamy niewydolności układu krążenia i nadciśnieniu. Poprawiamy też kondycję mięśni, zwłaszcza tych podtrzymujących kręgosłup.
Zaczarowanie tańcem, to znacznie więcej niż tylko ruch. Jest to także okazja do bliskości, przekazywania uśmiechu, poczucia wspólnoty. To podziw dla piękna muzyki, to radość z przeżywania dobrych emocji, które wzmacniają i dodają sił.
Wiele jest korzyści wynikających z tańca. Łącząc ruch i rytm osiągamy harmonię ciała i umysłu oraz:
-nabieramy koordynacji ruchowej, która przydaje się nie tylko w tańcu;
-taniec uczy odwagi; kiedy z dnia na dzień stajemy się lepsi w tym co robimy, wyzbywamy się nieśmiałości i zahamowań;
-poprawiamy sobie nastrój – to zasługa wydzielanych przez mózg endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. 

;

038 tai_chiTAI CHI
Zajęcia prowadzi  Pan Adam Klonek -dyplomowany instruktor tai chi

Taoistyczne Tai Chi jest systemem ćwiczeń zdrowotnych To doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę.Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę.Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała

 

JOGA

Zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Serafin -dyplomowany instruktor jogi.

Praktykowanie jogi ma wiele korzyści.Joga całościowo działa na cale ciało,psychikę i emocje,a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie .              Ćwiczenia jogi łączą w sobie izometryczne napięcie mięśni z ich rozciąganiem wzdłuż kręgosłupa zwiększając ruchomość stawów,ma to pozytywny wpływ na kręgosłup i całe ciało ,relaksuje , uspokaja umysł  i redukuje stres, wspomaga przemianę materii,oczyszcza z toksyn i zapewnia zgrabną sylwetkę                   Joga jest dla każdego niezależnie od płci i wieku, wagi czy formy .Joga jest skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości

WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

     

  Poprzez prostą manualną czynność otwieramy sobie drzwi do krainy spokoju  i wyciszenia .Szczególnie polecane są osobom  które doświadczają stresu lub stanów lękowych.Robótki ręczne zmuszają nas do wprawiania dłoni w ruch dzięki czemu zapobiegamy sztywnieniu dłoni wraz z upływem czasu .Wprawiane w ruch dłonie wytwarzają ciepło w związku z czym  .nie odczuwają bólu.Robótki ręczne poprawiają  samopoczucie .Wiele osób zbiera się w grupy aby w trakcie wykonywanych zajęć rozmawiać ,poplotkować ,opowiadać ,W ten sposób wzmacniamy więzi społeczne , zawieramy nowe przyjaźnie ,przebywamy w miłym towarzystwie.

ŚPIEW-CHÓR 

Zajęcia prowadzi  mgr.Irena Paprocka – dyrygent

                                                                              

Jeśli chcesz być zdrowszy,mądrzejszy i szczęśliwy ,zacznij śpiewać – i to najlepiej z innymi Neurobiologia śpiewu pokazuje że kiedy śpiewamy nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe  różny sposób .Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy naszego mózgu ,uwalniając endorfiny które czynią nas mądrzejszymi ,zdrowszymi,szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi .Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi efekt ten jest bardziej wzmocniony.

                                ĆWICZENIA REHABILITACYJNE                                                                                 Zajęcia prowadzi mgr.Ewa Baczyńska -Lorenc

 fizjoterapeuta     

Odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniają ciało i pełnią funkcje rehabilitacyjne Wpływają  na ogólne samopoczucie osoby starszej.Regularne treningi dobrze wpływają na układ oddechowy ,poprawiają krążenie ,zwiększają ruchomość stawów .Dodatkowo gimnastyka dla seniorów realizowana w grupie jest ważna z powodów społecznych ,zmniejsza poczucie izolacji i poprawia stan psychiczny seniora.

GIMNASTYKA W WODZIE

Zajęcia prowadzi Pan Marek Dziubek

ratownik-instruktor nauki pływania 

                                                                                      

                                              Gimnastyka w wodzie wpływa korzystnie na samopoczucie ,wagę. Przy okazji zwiększa ruchomość stawów ,Jeśli cierpisz na zapalenie stawów ,umiarkowane ćwiczenia w wodzie dopasowane do Twoich możliwości zdecydowanie pomogą Ci zminimalizować  objawy choroby .Wodne ćwiczenia to także dobry pomysł przy chorobach takich jak choroby kręgosłupa ,astmy czy osteoporozy.