Oferta

001 wykladyWYKŁADY OGÓLNE
z dziedziny zdrowia ,medycyny niekonwencjonalnej, socjologii, psychologii, rehabilitacji ,turystyki ,religioznastwa ,historii prowadzą :
Dr. Danuta Wardęga-Warwa
dr Agnieszka Majewska – Kafarowska
mgr Przemysław Dudzik – dyrektor Muzeum w Jaworznie
mgr Ewa Zuber – Historia
dr Maria Leś-Runicka – historyk  Miasta
dr Ryszard Maciejewski – koordynator wykładów medycznych
mgr Agnieszka Chećko – nauka o historii ziemi
ks. dr.Mariusz Dydak – religioznastwo.

 

010 angielskiKLUB KSIĄŻKI
mgr Agnieszka Dąbrowska

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”
„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza,                                                                                                                                                                              osładza cierpkości.””Książka… – to dla wielu milionów czytelników dowiedzenie się prawdy o sobie,

znalezienie wyrazu dla własnych tęsknot, pragnień, ideałów

WARSZTATY TEATRALNE 

Zajęcia prowadzi Pani Anna Gamrot -aktorka 

Zajęcia pozwalają poszerzyć swoje umiejętności artystyczne  w celach rozwojowych i usprawniających w różnych sferach życia kulturalno – oświatowego i artystycznego.Podczas zajęć rozwijamy swoją kreatywność zdobywamy doświadczenie  nad tekstem oraz pracy w grupie zwiększamy swoją  świadomość swojego aparatu głosowego ,ćwiczymy technikę mowy ,zwiększamy świadomość komunikacji nie werbalnej :gest,mimika ,postawa ciała. Kształtujemy zainteresowanie  aktorstwem ,tańcem i śpiewem .

KLUB FILMOWY
Zajęcia prowadzi mgr.Katarzyna Pokuta

Film może być traktowany zarówno jako rodzaj sztuki, jak i jeden z działów przemysłu rozrywkowego, przy czym ścisłe rozgraniczenie filmów na „artystyczne” i „komercyjne” jest często bardzo trudne do przeprowadzenia, gdyż oba te elementy – czysto rozrywkowy i czysto artystyczny – w wielu produkcjach są z sobą przemieszane.

 

JĘZYKI OBCE – j.angielski
Zajęcia prowadzi Pani Julia Szymczyk  – studentka 

Znajomość języków obcych otwiera drzwi do całego świata
Nauka języków obcych może być traktowana jak hobby.Możliwość lepszego poznania kultury innych krajów,perspektywa udanych i ciekawych podróży oraz nawiązania nowych międzynarodowych znajomości to zalety znajomości języka obcego.Jeżeli znamy języki obce, pobyt za granicą nie jest wcale nam straszny.Rozumiemy,co do nas mówi przewodnik w muzeum czy możemy spytać się o drogę miejscowych ludzi. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu ludzi ma dostęp do Internetu dzięki obcym językom możemy zawierać znajomości z rówieśnikami nawet z innego kontynentu. Oglądanie filmów w oryginalnej wersji staje się o wiele ciekawsze niż słuchanie głosu lektora. Kształcąc się w tej dziedzinie możemy zrozumieć piosenki zagranicznych wykonawców.
W wszelkich grach, programach edukacyjnych, a nawet w Internecie znajomość języków obcych jest bardzo przydatna, więc zapraszamy do nauki.

 

037 tai_chiĆWICZENIA RUCHOWO-TANECZNE

Zajęcia prowadzi mgr Katarzyna Nieużyła

O tym, że ruch jest naszym największym sprzymierzeńcem nie trzeba przekonywać nikogo. Jest to bowiem ruch, który jest radością, a nie udręką. I nie chodzi tylko o poprawę sprawności, wytrzymałości czy zachowania smukłej sylwetki. Aerobik jest to forma gimnastyki, która dotlenia organizm, wzmacnia serce, zapobiega niewydolności układu krążenia, poprawia naszą sylwetkę .Podczas ćwiczeń znajdujemy swój indywidualny rytm wysiłku i wypoczynku, nabieramy koordynacji ruchowej , zrzucamy ciężar stresów, nie poddajemy się depresji , uczymy się lubić swoje ciało, akceptować je takim, jakie jest (niezależnie od tego ile się ma centymetrów w biodrach) i odzyskujemy wiarę w siebie;

 

TANIEC

Zajęcia  prowadzi mgr. Aneta Szczyrzyca – dyplomowany instruktor tańca

Zadaniem tańca jest kształtowanie duchowego piękna, poprzez piękno ruchów ciała. Wpływ tańca na zdrowie jest niezaprzeczalny.Podczas tańca dotleniamy    organizm, wzmacniamy serce, zapobiegamy niewydolności układu krążenia i nadciśnieniu. Poprawiamy też kondycję mięśni, zwłaszcza tych podtrzymujących kręgosłup.
Zaczarowanie tańcem, to znacznie więcej niż tylko ruch. Jest to także okazja do bliskości, przekazywania uśmiechu, poczucia wspólnoty. To podziw dla piękna muzyki, to radość z przeżywania dobrych emocji, które wzmacniają i dodają sił.
Wiele jest korzyści wynikających z tańca. Łącząc ruch i rytm osiągamy harmonię ciała i umysłu oraz:
-nabieramy koordynacji ruchowej, która przydaje się nie tylko w tańcu;
-taniec uczy odwagi; kiedy z dnia na dzień stajemy się lepsi w tym co robimy, wyzbywamy się nieśmiałości i zahamowań;
-poprawiamy sobie nastrój – to zasługa wydzielanych przez mózg endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. 

;

038 tai_chiTAI CHI
Zajęcia prowadzi  Pan Adam Klonek -dyplomowany instruktor tai chi

Taoistyczne Tai Chi jest systemem ćwiczeń zdrowotnych To doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę.Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę.Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała

 

JOGA

Zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Serafin -dyplomowany instruktor jogi.

Praktykowanie jogi ma wiele korzyści.Joga całościowo działa na cale ciało,psychikę i emocje,a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie .              Ćwiczenia jogi łączą w sobie izometryczne napięcie mięśni z ich rozciąganiem wzdłuż kręgosłupa zwiększając ruchomość stawów,ma to pozytywny wpływ na kręgosłup i całe ciało ,relaksuje , uspokaja umysł  i redukuje stres, wspomaga przemianę materii,oczyszcza z toksyn i zapewnia zgrabną sylwetkę                   Joga jest dla każdego niezależnie od płci i wieku, wagi czy formy .Joga jest skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości

WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

     

  Poprzez prostą manualną czynność otwieramy sobie drzwi do krainy spokoju  i wyciszenia .Szczególnie polecane są osobom  które doświadczają stresu lub stanów lękowych.Robótki ręczne zmuszają nas do wprawiania dłoni w ruch dzięki czemu zapobiegamy sztywnieniu dłoni wraz z upływem czasu .Wprawiane w ruch dłonie wytwarzają ciepło w związku z czym  .nie odczuwają bólu.Robótki ręczne poprawiają  samopoczucie .Wiele osób zbiera się w grupy aby w trakcie wykonywanych zajęć rozmawiać ,poplotkować ,opowiadać ,W ten sposób wzmacniamy więzi społeczne , zawieramy nowe przyjaźnie ,przebywamy w miłym towarzystwie.

ŚPIEW-CHÓR 

Zajęcia prowadzi  mgr.Irena Paprocka – dyrygent

 

                                                                              

Jeśli chcesz być zdrowszy,mądrzejszy i szczęśliwy ,zacznij śpiewać – i to najlepiej z innymi Neurobiologia śpiewu pokazuje że kiedy śpiewamy nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe  różny sposób .Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy naszego mózgu ,uwalniając endorfiny które czynią nas mądrzejszymi ,zdrowszymi,szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi .Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi efekt ten jest bardziej wzmocniony.

 

 

 

                                                                                    ĆWICZENIA REHABILITACYJNE  

                                                                                 Zajęcia prowadzi mgr.Ewa Baczyńska -Lorenc

 fizjoterapeuta     

 

Odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniają ciało i pełnią funkcje rehabilitacyjne Wpływają  na ogólne samopoczucie osoby starszej.Regularne treningi dobrze wpływają na układ oddechowy ,poprawiają krążenie ,zwiększają ruchomość stawów .Dodatkowo gimnastyka dla seniorów realizowana w grupie jest ważna z powodów społecznych ,zmniejsza poczucie izolacji i poprawia stan psychiczny seniora.

GIMNASTYKA W WODZIE

Zajęcia prowadzi Pan Marek Dziubek

ratownik-instruktor nauki pływania 

                                                                                      

                                              Gimnastyka w wodzie wpływa korzystnie na samopoczucie ,wagę. Przy okazji zwiększa ruchomość stawów ,Jeśli cierpisz na zapalenie stawów ,umiarkowane ćwiczenia w wodzie dopasowane do Twoich możliwości zdecydowanie pomogą Ci zminimalizować  objawy choroby .Wodne ćwiczenia to także dobry pomysł przy chorobach takich jak choroby kręgosłupa ,astmy czy osteoporozy.

 

 

WARSZTATY KOMPUTEROWE029 komputery
Zajęcia prowadzi Pan Mirosław Sokół

Komputery mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że są bardzo dobrą i praktycznie niezastąpioną pomocą naukową. Są źródłem aktualnej informacji. Pomagają nam odnaleźć różne potrzebne nam informacje, nie tylko do szkoły, ale również do pracy i do własnego użytku.Są one również bardzo dobrym rozluźnieniem po męczący dniu. Możemy na nich nie tylko pisać, znajdywać informacje, ale również znaleźć w nich wiele rozrywki. Od klasycznych utworów do różnego rodzaju gier i programów rozrywkowych. Komputery służą nam również do nauki.Na wykładach możemy poznawać tajniki ogromnego „ świata komputerowego’oraz, jak korzystać z Internetu, jak pracować na różnych sprzętach i jak się nimi posługiwać. Przez Internet możemy kontaktować się ze znajomymi i poznawać nowych ludzi. Na różnego rodzaju czatach, możemy rozmawiać, wymieniać poglądy z ludźmi z miasta, kraju, a nawet ze świata. Dzięki Internetowi możemy przekazywać różne informacje na odległość.